Streszczenie historia wojny trojańskiej

Pobierz

Hera, Afrodyta i Atena pokłóciły się.Historia wojny trojańskiej - streszczenie.. Kiedy jednak dowiedzieli się, że dziecko, które urodzi, przewyższy swojego ojca, zrezygnowali z ubiegania się o jej rękę.. Długo zdobywał początkowo niechętną i nieuchwytną boginię tesalski książę, Peleus.Historia wojny trojańskiej - streszczenie Autor: Karolina Marlęga Serwis chroniony prawem autorskim W morskiej bogince, Tetydzie, ze względu na jej urodę kochali się nawet bogowie.. Kiedy Zeus i Posejdon byli jeszcze kawalerami, zabiegali o względy pięknej boginki morskiej Tetydy.. Sąd Parysa czyli jabłko dla najpiękniejszej.. Przyniosła jabłko z napisem Dla najpiękniejszej.Uchodził za syna herosa Laertesa i jego małżonki Antyklei.Według mitu był najprzebieglejszym z królów biorących udział w wojnie trojańskiej, autorem podstępu, dzięki któremu Grecy wygrali wojnę - konia trojańskiego.W podróży powrotnej do Itaki przeżył wiele przygód.. Polecamy na dziś .Niedługo przed rozpoczęciem wojny trojańskiej, bogini Tetydą, matka Achillesa, uprzedzała syna, że jeśli nie ruszy na wyprawę wojenną, to będzie miał żonę i dzieci, Ale jeśli jego dzieci, a potem wnuki i cały ród zginie, jego imię pójdzie w zapomnienie, a on nie zazna sławy.Mitologia - Mit o wojnie trojańskiej.. Niezależnie od posiadanych racji lub ich braku, obydwie strony zaciekle walczą o zwycięstwo..

Historia wojny trojańskiej.

10.Wojna Trojańska.. Mitycznym powodem konfliktu było porwanie Heleny, żony króla Sparty - Menelaosa, przez Parysa, księcia trojańskiego, syna króla Priama.. Dostali oni jednak ostrzeżenie od Temidy, która przypomniała im starą przepowiednię, mówiącą o tym, że owa śliczna panna urodzi syna, który będzie potężniejszy od swego ojca.Jaki były przyczyny wojny trojańskiej?. Zabił własną córkę Ifigenię, aby uspokoić boginię Artemidę (starszą siostrę Apolla i jedno z dzieci Zeusa i Leto ), która była wściekła na Agamemnona i dlatego zatrzymała siły greckie na wybrzeżu, w Aulis.Historia wojny trojańskiej - plan wydarzeń, streszczenia lektur, opracowania zagadnień na lekcje języka polskiego i studiaStreszczenia lektur .. Ale po kolei.Głównymi źródłami do wojny trojańskiej pozostają dzieła Homera Iliada i Odyseja, spisane w VIII wieku p.n.e. Istnieje także wiele mitów, które później zostały połączone w poematy cykliczne.. Miała więc poślubić człowieka.Wojna trojańska - powtórka, streszczenie z Lektury test > Wojna trojańska 1.. Ich zapał ostudziła Temida przypominając, że Tetyda urodzi syna potężniejszego niż jej ojciec.. Podczas wesela w grocie centaura Chejrona biesiadowali bogowie.. Jednak Temida przypomniała im starą przepowiednię, według której Tetyda urodzi syna, który będzie potężniejszy od swojego ojca.Genezy wojny trojańskiej szukać należy w starożytnych mitach..

Stwórz ściągę ... Historia wojny trojańskiej.

Wojna trojańska trwała dziesięć lat.Najsławniejszym wojownikiem był Achilles,jeden z siedmiu synów Tetydy i Peleusa.. Menelaos wezwał na pomoc swojego brata Agamemnona, króla Argos i Myken oraz wszystkie księstwa achajskie.. Zadaj pytanie Wypracowania.. Stwórz ściągę .. Jego największą bronią były przebiegłość i spryt.. W Tetydzie zakochał się śmiertelnik - Peleus, książe tesalski.Mit stanowi opowieść o wojnie, która wywołana była pośrednio przez próżne boginie.. Ofiarowała trzem boginiom złote jabłko, na którym widniał napis: "Dla najpiękniejszej".. Na weselu Tetydy i Peleusa nieoczekiwanie pojawiła się Eris bogini niezgody i rzuciła jabłko z napisem "dla najpiękniejszej", aby skłócić obecne na przyjęciu Afrodytę, Atenę i Herę.Streszczenie mitu o wojnie trojańskiej.. Dziesięcioletnia wojna, według greckiej mitologii, wybuchła po porwaniu przez Parysa, syna trojańskiego króla Priama, pięknej Heleny, córki króla Sparty Menelaosa.Historia wojny trojańskiej Boginię Tetydę wydano za mąż za człowieka o imieniu Peleus.. Wojna ciągnęła się się i pogarszała nastroje.Achilles pokłucił się z dowódcą greków,królem Agamemnonem i opuścił pole.. poleca 83 %.Historia wojny trojańskiej jest bardzo rozbudowana, nim do wojny doszło musiało się wiele wydarzyć.. Oto syn Króla Troi, Parys, przyjechał do Sparty, na dwór króla Menelausa i pokochał jego żonę, piękną Helenę..

Mit o wojnie trojańskiej - streszczenie.

Na weselu Peleusa i Tetydy niespodziewanie pojawiła się niezaproszona na uroczystości bogini niezgody - Eris.. Nie przypuszczał wówczas, że kilka miesięcy zamieni się w kilkanaście lat.Często zadawane pytania dotyczące wojny trojańskiej [ Streszczenie : Dowódcą sił greckich był dumny król Agamemnon .. W Tetydzie, bogince morskiej z powodu jej urody kochali się bogowie, jednak przepowiednia mówiła, że urodzi syna potężniejszego od ojca, dlatego postanowiono wydać ją za śmiertelnika.. Nocą przybył do zwycięzcy ojciec poległego, król Priam z wozem pełnym złota błagając o wydanie ciała.. Filmy.. swojego brata Agamemnona, króla Myken i Argos, ten zaś zwołał z całej Grecji najwspanialszych wojowników i tak stworzył wielką armię do walki z Trojanami.. Treść.. Wiele było przepowiedni i warunków do wypełnienia, wszystko zaczęło się od wesela po ślubie Tetydy z Peleusem, a nim grecy ruszyli na wojnę, ich syn Apollo zdążył dorosnąć i ruszył wraz z Agamemnonem.. Postanowiono zatem wydać ją za księcia tesalskiego Peleusa, który właśnie się w niej zakochał.Streszczenie mitu o "Wojnie trojańskiej".. Postanowienie wojny, objęcie dowództwa przez Agamemnona, brata króla Menelaosa.. Jednakże ciążyła nad nią przepowiednia, że urodzi ona syna, który będzie potężniejszy od własnego ojca, co ostatecznie ich do niej zraziło..

2009-09-29 15:18:34 Jakie są przyczyny wojny trojańskiej ?

Boginka morska Tetyda była tak piękna, że Zeus i Posejdon, kiedy byli jeszcze kawalerami, ubiegali się o jej rękę.. Przedstawieni w micie ludzie to postaci niezwykle dzielne, ale i też niezwykle uparte.. Na .Powrót Odyseusza - streszczenie Po poślubieniu Penelopy Odyseusz doczekał się syna Telemacha.. Mit o wojnie trojańskiej pokazuje, że w losy świata ingerują bogowie.Historia wojny trojańskiej - streszczenie.. Bogini morska Tetyda była tak piękna, że o jej względy rywalizowali Zeus oraz Posejdon.. Odnalezienie przez Odyseusza ukrytego wśród córek królewskich Achillesa.. Pytania .. Do spisania poematów Homer przypuszczalnie wykorzystał obszerny cykl ustnych narracji, odnoszących się do wojny trojańskiej.Mitologia - Mit o wojnie trojańskiej.. Ściągi .. Powszechnie uważa się, że do końca pozostał wierny swej żonie Penelopie, co nie jest prawdą, gdyż .. Aby zrozumieć wydarzenia opisane w Iliadzie - poemacie o dziejach wojny trojańskiej ( Ilion to po grecku Troja) - należy cofnąć się w czasie znacznie wcześniej, do wesela księcia tesalskiego Peleusa i pięknej boginki Tetydy.Mit o wojnie trojańskiej streszczenie.. Historia wojny trojańskiej.. Do wyprawy przyłączył się miedzy innymi Odyseusz, król Itaki.. Achilles wzruszył się ojcowską miłością, nakazał godnie przyjąć starca, pocieszył go, a następnie sam ułożył namaszczone zwłoki Hektora na wóz.pozdro 1 Fa Wojna trojańska - według Homera i antycznych historyków trwające 10 lat oblężenie Troi przez greckich Achajów.. Nie mógł jednak długo nacieszyć się ojcostwem, ponieważ musiał wyruszyć na wojnę trojańską i zrezygnować na jakiś czas z wychowania jedynaka.. Obrażeni Grecy wysłali posłów (Menelausa i Odyseusza), żądając wydania porwanej.Wojna bogów i ludzi.. Jednak przepowiednia głosiła, że urodzi syna, który będzie potężniejszy od swojego ojca.Historia wojny trojańskiej - streszczenie.. Achilles przywiązał ciało do rydwanu i ruszył do obozu.. Brakowało tylko Achillesa, syna Peleusa i .Test Wojna trojańska, Wojna trojańska podręcznika Lektury dla Klasa I. Przygotuj się do klasówki i sprawdzianu.Przydatność 75% Streszczenie "Wojny trojańskiej".. Nagle zjawiła się Eris, bogini niezgody, której nie zaproszono..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt