Katarynka opis niewidomej dziewczynki

Pobierz

Pewnego dnia pan Tomasz wybiegł ze swego gabinetu z listą najlepszych okulistów.. Ośmioletnią bohaterkę cechuje dojrzałość, rozbudowany świat wewnętrzny, doświadczenie wynikające z przejść życiowych związanych z chorobą.B.. Wprowadza się do mieszkania naprzeciwko kamienicy pana Tomasza, gdzie mieszka razem ze swoją matką i jej przyjaciółką.. Razem z matką i jej koleżanką od niedawna zajmuje lokal dla niezamożny najemców, mieszczący się na wprost okien pana Tomasza.Mar 24, 2022Bolesław Prus - Katarynka - Dalsze losy niewidomej dziewczynki - Opowiadanie.. Mieszkała z matką i starszą panią w wynajmowanym lokalu.. Dziewczynka miała ciemne włosy, ładną, choć bladą buzię.. Wejdź na stronę i odkryj fabułę Katarynki.. Akcja jest .SŁUCH: stukot kopyt, szuranie stróża, szelest drzew, szmer rozmów, turkot uliczny, świergot ptaków, szczekanie psów, DOTYK: kształt płatków kwiatów, ZAPACH:Dziewczynka - to niewidoma ośmiolatka, która wraz z matką i jej przyjaciółką, zamieszkiwała w mieszkaniu na wprost okna gabinetu pana Tomasza.. Doszło do tego, że płacił stróżowi, o imieniu Kazimierz, dziesięć złotych na miesiąc, żeby ten nigdy nie wpuszczał na podwórze kataryniarzy.. Autor Bolesław Prus.. Dziewczynka, gdy miała 6 lat, ciężko zachorowała i straciła wzrok.. Zajmuje się krawiectwem, które pochłania cały jej czas, ponieważ tylko w ten sposób może utrzymać siebie i córkę..

Charakterystyka niewidomej dziewczynki.

Najbardziej lubiła muzykę katarynek.Dziewczynka, która występuje w noweli Bolesława Prusa Katarynka miała 8 lat.. Bardzo kochała swoją niewidomą córeczkę.Dziewczynka była niewidoma od dwóch lat.. Dzięki temu poleceniu mężczyzna wiódł spokojne życie, które spędzał na czytaniu książek i paleniu fajki.Utwór "Katarynka" napisany jest wierszem/prozą.. Niewidoma dziewczynka - ośmioletnia sąsiadka pana Tomasza.. 1) Przy jakiej ulicy mieszkał pan Tomasz?. Prus Katarynka, bohaterka epizodyczna; uboga kobieta, sama wychowywała córkę, nie wiadomo co się stało z jej mężem.. Chociaż smuciło to dziewczynkę nie załamywała się, dopóki mieszkała w starym mieszkaniu, które poznawała na nowo innymi zmysłami, zwłaszcza słuchem i dotykiem.przeżywa wewnętrzną przemianę (bohater dynamiczny), budzi się w nim silne współczucie, przezwycięża niechęć, staje się altruistą.. Ośmioletnia ociemniała dziewczynka wraz z matką i jej koleżanką od niedługiego czasu zamieszkuje lokal przeznaczony dla mniej zamożnych najemców, mieszczący się na wprost okien pana Tomasza.. 4.Dziewczynka w wieku sześciu lat straciła wzrok w wyniku choroby.. Mimo kalectwa doskonale funkcjonuje: rozpoznaje kroki i dźwięki, a jej wszystkie zmysły wspomagają "widzenie" świata i najbliższego otoczenia..

Sąsiadka - matka niewidomej dziewczynki, biedna, młoda, ładna kobieta.

Obie kobiety pracowały i opiekowały się małą.. Streszczenie szczegółowe.. Mama dziewczynki zajmuje się szyciem, natomiast druga kobieta jest pończoszniczką.Niewidoma sąsiadka bohatera cieszyła się, że ma szansę znów widzieć.. Główny bohater nazywał ją "dziwnym dzieckiem", ponieważ "nie widział nigdy, ażeby dziecię to śpiewało lub biegało po pokoju, nie widział nawet uśmiechu na bledziutkich ustach i nieruchomej twarzy".Historia niewidomej dziewczynki z noweli katarynka .. Dominika Grabowska 20 sierpnia, 2013 język polski, Szkoła podstawowa 1 Comment.. Straciła wzrok w wyniku choroby.. Mała sąsiadka czuje się źle i obco w nowym miejscu.. Cieszyła się wtedy, ponieważ słyszała wiele dźwięków.. Należy do liryki/epiki.. Jej radosny taniec do fałszywych katarynkowych melodii zmienia jego życie.. Pan Tomasz - mecenas, który nie jest już aktywny zawodowo.. Bohaterowie i wydarzenia - wszystko w jednym.Następuje historia dziecka.. Bohaterka jest pogrążona w smutku i większość dnia spędza siedząc przy oknie.. Mała sąsiadka nie wyróżnia się szczególnie na tle innych dzieci.Niewidoma dziewczynka Charakterystyka niewidomej dziewczynki Niewidoma dziewczynka ma około ośmiu lat, ciemne włosy i ładną twarz.. Jaka jest puenta Katarynki?. ośmioletnia sąsiadka pana Tomasza, cicha, smutna, samotna, jedynym jej zajęciem było siedzenie przy oknie i zabawa lalką, z zachwytem słucha katarynki..

Historia pana Tomasza i niewidomej, ośmioletniej dziewczynki jest długa/krótka.

Dziewczynka ciągle pytała matkę o różne rzeczy: czy na dworze jest dzień, jaki ma na sobie kolor sukienki.Mar 12, 2021Czyli najważniejszym bohaterem noweli jest katarynka właśnie!. Czekała na to, aż odzyska wzrok.. Liczba bohaterów pojawiających się w Katarynce jest ograniczona/duża.. Była niewidoma.Nienawidzi katarynek.. Decyzja pana Tomasza o skierowaniu niewidomej dziewczynki na leczenie.Ośmioletnia niewidoma dziewczynka wraz z matką i jej znajomą wprowadza się do mieszkania mieszczącego się na wprost okien pana Tomasza.. Był to jego dobry znajomy.Dziewczynka kochała dzwięki gdyż dzieki nim sie mniej więcej odnajdywała przez co kiedy zamieszkała u pana mecenasa to popledniała i przestała jeść co sie zmieniło gdy usłyszała katarynke ciekawostka:lubiła sie bawić swoją porcelanową lalkąDzieci w twórczości Prusa zwykle wywodzą się z ubogich rodzin, podobnie jest z niewidomą dziewczynką, która jest córką krawcowej i wychowuje się bez ojca.. Niezwykle zamożny .Inni - charakterystyka • Katarynka.. a) 8 b) 5 c) 2 d) 9 e) 6 f) 1 3) Czym było mieszkanie pana Tomasza?Odmianę w jej zachowaniu spowodowała muzyka katarynki, kiedy to wbrew jego zakazowi - przypadkowo pojawił się na podwórzu kataryniarz.Zobacz 11 odpowiedzi na pytanie: Kto napisał książkę katarynka ?Charakterystyka niewidomej dziewczynki, Ośmioletnia ociemniała dziewczynka wraz z matką i jej koleżanką od niedługiego czasu ..

Cisza, jaka panowała na podwórku, była dla dziecka męcząca i przygniatająca: (…) dla niewidomej zmiana miejsca była prawdziwym nieszczęściem.

Ale w noweli ważna jest puenta, czyli celne, znaczące zakończenie.. Był wykształcony i zamożny.Nienawidził katarynek i kataryniarzy.. Jak zachowywała się dziewczynka?. Gatunek literacki Nowela - krótki utwór literacki, pisany prozą, przypominający trochę opowiadanie.. napisz opowiadanie odtworcze w narracji pierwszoosobowej -1 głos 8,701 wizyt Jak sie czuła niewidoma dziewczynka kiedy straciła wzrok katarynka opowiadanie dziewczynka narracja zadanie dodane 27 marca 2011 w Język polski przez użytkownika niezalogowany [Szkoła podstawowa]Charakterystyka niewidomej dziewczynki - strona 3. przecież nie zawsze jednakowo świeciło i bardzo prędko kryło się za domami (…).. Zaczęła sobie radzić: nauczyła się chodzić po pokoju, wykonywać proste czynności.. Nie tylko to wywoływało uśmiech na jej ustach, również spacery wraz z panem Tomaszem do doktora i z powrotem bardzo ją uspokajały.. Radość odnajduje w doświadczeniach innych zmysłów, jednak od kiedy zamieszkuje podwórko pana Tomasza niemalże nie ma dostępu do dźwięku.. Poleca: 77/100 % 1195.. Utwór zawiera liczne/nieliczne opisy.. Postaci epizodyczne.Katarynka - streszczenie.. (…)Katarynka jest to nowela o panu Tomaszu i o niewidomej dziewczynce Wydarzenia rozgrywają się w XIX wiecznej Warszawie Głównym bohaterem jest pan Tomasz.Katarynka - Bolesław Prus.. Ciężką pracą zarabiała na utrzymanie domu.. Katarynka wzbudza w niej po raz pierwszy radość.. Akcja jest zwarta/przepełniona wieloma epizodami.. zobacz wiersz.. Zadzwonił do pewnego lekarza, który mieszkał w Paryżu.. a) przy ulicy Warszawskiej b) przy ulicy Miodowej c) przy ulicy Miodowej 201 d) przy ulicy Kamienicy 2) W którym wieku dziewczynka zachorowała na chorobę , która odebrała jej zmysł wzroku?. Katarynkę nazwał "narzędziem rozboju", a kataryniarzy — rabusiami.. Niewidoma dziewczynka.. Kiedy dziewczynka miała sześć lat ciężko zachorowała i w wyniku tej choroby (nie znamy jej nazwy) straciła wzrok.. Poświęcała dziecku tyle czasu, ile tylko mogła..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt